cetvrta

Заев верува дека парламентот ќе ги донесе уставните измени

Граѓаните кои одлучија да учествуваат на референдумот, со над 90 проценти дадоа јасен патоказ каде треба да се движи Македонија. Сега работите преминуваат во институциите на системот. Владата вчера ја…

Повеќе

Шест години затвор за Гордана Јанкулоска за „Тенк“

Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска доби шест години затвор за набавката на луксузниот „мерцедес“ С600 за кој Специјалното јавно обвинителство покрена обвинение познато како „Тенк“. Пресудата денеска напладне…

Повеќе

Македонската црква не сака промена на името на државата

Македонската православна црква – Охридска архиепископија на редовното годишно заседание на Архиепископскиот црковно-народен собор ја потврди својата позиција за непроменување на името на МПЦ и државата. „Македонската православна црква е…

Повеќе

Луда пресметка, Нурмагомедов го уништи МекГрегор

Борбата на векот во УФЦ помеѓу Конор МекГрегор и Хабиб Нурмагомедов траеше три и пол рунди, а заврши со победа на Русинот. Борецот од Дагестан остана непоразен и по 27-та…

Повеќе

Седум Авганистанци откриени во автомобил на гевгеличанец

Седум Авганистанци биле откриени во автомобил на гевгеличанец, утрово во близина на ГП Богородица. Според МВР, патрола од граничниот премин Богородица околу 2.30 часот сопрела автомобил „сузуки свифт“ со велешки…

Повеќе

Подгответе се, доаѓа многу дожд

Во текот на утрешниот саботен ден над северозападна европа ќе се формира циклонски систем кој ќе влијае на времето во поголем дел од Европскиот Континент а особено во недела како…

Повеќе

Јапонија: Силен земјотрес повторно го погоди Хокаидо (Видео)

Силен земјотрес со интензитет од 5,2 степени по Рихтер повторно го погоди јапонскиот остров Хокаидо, соопшти денеска Јапонската метеоролошка агенција. Земјотресот се случил околу девет часот изутринава, по локално време,…

Повеќе

Економската соработка меѓу Македонија и Финска не е на задоволително ниво

Економската соработка меѓу Македонија и Финска не е на задоволително ниво иако постојат можности за интензивирање, сметаат бизнисмените од двете држави кои денеска во Скопје на бизнис форум ги разгледаат…

Повеќе

Александер Стуб сака да го добие местото на Жан Клод Јункер

Поранешниот фински министер за надворешни работи и поранешен европратеник сака да биде кандидатот на Европската Народна Партија (ЕПП) за иден претседател на Европската комисија, јави дописничката на МИА од Брисел….

Повеќе

Бејли: Останува на Парламентот да го преземе следниот чекор

САД силно го поддржуваат Преспанскиот договор. Сега по консултативниот референдум останува на Парламентот да ги преземе следните чекори во неговата имплементација, порача денеска американскиот амбасадор Џемс Бејли повторувајќи го ставот…

Повеќе

Page 10 of 13

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password