cetvrta

Мицковски: Ова е е борба за Македонија и нејзината иднина

На денешниот протестен марш во Охрид поради незадоволството од работата на власта, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ говорот го почна истакнувајќи дека името ни е вековно и ќе остане така и во…

Повеќе

Иванов: Настапува период на недемократија

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, на почетокот на работната посета на САД, одржа предавање на престижниот Државен универзитет Вејн во Детроит. Македонскиот претседател, кој беше најавен како поддржувач на…

Повеќе

Сава осигурување донираше мерачи за брзина

Пет дигитални мерачи на брзина донираше Сава осигурување на градот Скопје. Дигиталните мерачи на брзина се инструменти кои треба да одиграат превентивна улога во сообраќајот со тоа што ќе сигнализираат…

Повеќе

Денеска е Раѓање на Пресвета Богородица- Мала Богородица

Утрена богослужба, а потоа и света литургија се одржува денеска во православните христијански храмови по повод празникот Рождество на Пресвета Богородица – Мала Богородица. Црквата го востановила овој празник поради…

Повеќе

Четири деца загинаа кога воз удри во велосипед во Холандија

Четири деца загинаа, а две лица се потешко повредени денеска кога воз удри во велосипед за повеќе лица на југот на Холандија, соопшти полицијата. Несреќата се случила во утринските часови…

Повеќе

Уставен суд ја отфрли иницијативата за оспорување на одлуката за референдум

Уставниот суд ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието на Република Македонија на 30 јули 2018 година. За отфралење…

Повеќе

Од полноќ поскапуваат горивата

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за 0,50 ден/лит во однос на цената утврдена со Одлуката од 03.09.2018 година и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува…

Повеќе

Брнабиќ на Парадата на гордоста во Белград

Во Белград денеска се одржува геј парадата-Парада на гордоста, која традиционално се одбележува преку прошетка низ улиците во центарот на главниот град на Србија. Во поворката, украсена со знамињата на…

Повеќе

Пендаровски: Растее расположението во корист на референдумот

Расположението во корист на референдумот и за опцијата за европска Македонија расте од ден на ден и јас мислам дека бројот на оние што ќе гласаат „за” ќе биде неколку…

Повеќе

МВР потврди: Битолски полицаец убил човек па го запалил

23 годишниот полициски службеник од СВР Битола Е. Т. е убиецот на 36 годишниот Бекир А. од Битола кој вчера грозоморно беше убиен кај прилепското село Беловодица. Тоа денеска го…

Повеќе

Page 12 of 13

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password