cetvrta

Урбаната приказна „Ефектот на среќа“ го отвори „Cinedays“

Играниот филм „Ефектот на среќа“ (The Happiness Effect) на режисерот Борјан Зафировски вчера ја имаше својатапрва проекција во преполната сала во кино „Милениум“на отворањето на филмскиот фестивал „Cinedays“. Остварувањето обработува приказна…

Повеќе

Крај на топлото време: Од утре заладува

Во текот на утрешниот ден облачноста ќе се зголемува, ќе почне да дува умерен северен ветер и дневната температура ќе опадне за 3 до 5 степени, информира УХМР. Значително опаѓање…

Повеќе

СУГАРЕСКИ: ГОДИНАТА ЌЕ ЈА ЗАВРШИМЕ СО НАД 500 КИЛОМЕТРИ ОБНОВЕНИ ПАТИШТА

Градежните активности за унапредување на патната мрежа во државата насекаде се одвиваат со силно темпо, оцени министерот за транспорт и врски Горан Сугарески по увидот во работите на делницата од…

Повеќе

Граѓаните се повеќе купуваат електронски, ќе се олеснува постапката и за малите пратки

Триесет и шест проценти од македонските граѓани кои имаат пристап до интернет вршат онлајн нарачки. Од почетокот на годината бројките покажуваат на потрошени 84 милиони евра и раст од 26…

Повеќе

Регулаторна ја намали цената за повторно приклучување на струја и за ново броило

Трошокот за повторен приклучок на струја се намалува за 75%. Со одлуката на Регулаторна потрошувачите кои биле исклучени поради неплатени сметки, за повторен приклучок ќе плаќаат 440 денари, наместо досегашните…

Повеќе

Скопјани за Нова Година ќе ги забавува Дино Мерлин

На 75 дена пред крајот на годината, град Скопје ја објави програмата за новогодишната ноќ. Босанскиот пејач Дино Мерлин ќе ги забавува скопјани за Нова година. Градоначалникот Петре Шилегов рече…

Повеќе

Се бара милионска отштета од Фолксваген

Пред Вишиот покраински суд во Брауншвајг започна досега најголемиот судски процес во кој купувачите на возила Фолксваген бараат отштета. Купувачите од автомобилскиот гигант бараат пари поради претрпената штета со скандалозното…

Повеќе

Регулаторна бара да определува конечна цена за водата

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) бара од 1 јануари 2021 година да определува конечна цена за водата и водните тарифи во општините . Цената да важи една година по примерот…

Повеќе

Трамп прогласи вонредна состојба во Калифорнија

Американскиот претседател Доналд Трамп прогласи вонредна состојба во Калифорнија откако два силни и илјадници помали земјотреси ја погодија таа американска сојузна држава. Со прогласувањето вонредна состојба се создаде можност да…

Повеќе

Откупната цена на пченицата ги „ожна“ жетварите

Откупната цена на пченицата ги изнервира производителите уште на самиот старт на жетвата. Мелничарите нудат 9 денари за килограм, што било недоволно. Министерот ТРајан Димковски вели дека ќе се обиде…

Повеќе

Page 2 of 13

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password