Treta

Анѓушев: Размислуваме за замрзнување на придонесите на текстилните и кожарските работници

Владата размислува за мерката за замрзнување на придонесите на работниците во текстилната и кожарската индустрија. Ова денеска го најави вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев на трибината „Перспективите на македонската економија преку…

Повеќе

Матис: Референдумот е најважниот глас во историјата на вашата земја

Претстојниот референдум е најважниот глас во историјата на вашата нација. Граѓаните да го искористат своето демократско право и да гласаат на референдумот кој е историски за натамошниот напредок на Македонија…

Повеќе

Столтенберг: Русија го попречува влезот на Македонија во НАТО

– Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја обвини Русија дека го попречува членството на Македонија во Алијансата. – Русија се обидува да го попречи приклучувањето на Македонија во НАТО,…

Повеќе

Ахмети: На 30 септември се гласа за вредности и за стртешки цели

– Трибина со граѓаните на Кичево попладнево одржа лидерот на ДУИ Али Ахнети кој беше придружуван од преседателот на Собранието Талат Џафери, вицепремиерот Хазби Лика, градоначалникот на општина Кичево Фатмир…

Повеќе

Мицотакис: Прашање на време е кога земјата ќе се нарекува чисто Македонија

Од моментот кога имаме признавање на македонски јазик и македонска националност, прашање на време е оваа земја да се нарекува чисто Македонија, рече Кирјакос Мицотакис на денешната прес-конференција во рамките…

Повеќе

Прв пробен лет на „Ер Албанија“

– Албанскиот национален авиопревозник „Ер Албанија“ денеска го имаше првиот пробен лет. Авион од типот „Ербас 319“ полета од меѓународниот аеродром во Тирана кон Истанбул, а првите патници беа најдобрите…

Повеќе

Собранието ќе набавува лимузини со што ќе потроши 3.5 милиони денари

Откако пред речиси еден месец Собранието купи две лимузини седан, марка FORD Mondeo Trend, кои чинат 50.000 евра, овојпат Законодавниот дом повторно ќе троши голема сума на пари. Според огласот на сајтот…

Повеќе

СЈО го објави шестмесечниот извештај – бара да биде автономна институција

– Специјалното јавно обвинтелство го објави извештајот за своето работење во периодот од 15 март 2018 година до 15 септември 2018 година, во кој се наведува дека во овој извештаен…

Повеќе

Сугаревски: Гасоводот на Водно мора да се деблокира

Изградбата на гасоводот на Водно мора да се деблокира. Проектот е од стратешко значење, се гради по најоптимална траса а градежната оператива има капацитет да ги забрза работите, дециден е…

Повеќе

Музејот Орсе во Париз прогласен за најдобар во свет

Туристите со свои оценки и посети го олесниле изборот на најдобриот музеј во светот, по што Музејот Орсе во Париз, Франција, е прогласен за најдобар за оваа година. Најпосетуван музеј…

Повеќе

Page 15 of 16

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password