Treta

Се намалуваат трошоците за извршителите и нотарите

Намалување на трошоците за извршување за граѓаните и намалување на тарифите на нотарите и извршителите предвидуваат измените на Законот за извршување и Законот за нотаријат што денеска ги усвои Владата…

Повеќе

Во Македонија 25 отсто од потрошената струја е од обновливи извори

Производството на струја од обновливи извори на енергија учествува со околу една третина од вкупната потрошувачка на струја во земјите од Европската Унија, покажува анализата на Евростат. Според псоледните податоци,…

Повеќе

Османи: Иванов претставува се она што сакаме на 30 септември да го прекинеме

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи коментирајќи ја изјавата на претседателот Ѓорге Иванов дека нема да излезе на референдумот на 30 септември, рече дека шефот на државата „претставува се она…

Повеќе

Најубавите погледи од тераса во Риека (Галерија)

Природата е најдобар дизајнер кој постои. Доказ за тоа е е оваа прекрасна галерија.

Повеќе

Хаџимишев: Апелација го потврди незаконскиот стечај на ТЕ-ТО, ова е организирана структура со државни институции

  Апелациониот совет направил уште поголема незаконитост од првостепениот суд кога ја потврдил одлуката ТЕ-ТО да оди во стечај и ги одбил жалбите на најголемите доверители, затоа што неговата одлука…

Повеќе

Танзанија: Најмалку 86 лица загинаа кога траект потона во езерото Викторија

Најмалку 86 лица загинаа откако вчера потона траект со стотици патници во езерото Викторија во Танзанија, јави локалниот портал „Граѓанин“, повикувајќи се на податоци изнесени од регионалниот комесар на Мванза…

Повеќе

Анѓушев: Размислуваме за замрзнување на придонесите на текстилните и кожарските работници

Владата размислува за мерката за замрзнување на придонесите на работниците во текстилната и кожарската индустрија. Ова денеска го најави вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев на трибината „Перспективите на македонската економија преку…

Повеќе

Матис: Референдумот е најважниот глас во историјата на вашата земја

Претстојниот референдум е најважниот глас во историјата на вашата нација. Граѓаните да го искористат своето демократско право и да гласаат на референдумот кој е историски за натамошниот напредок на Македонија…

Повеќе

Столтенберг: Русија го попречува влезот на Македонија во НАТО

– Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја обвини Русија дека го попречува членството на Македонија во Алијансата. – Русија се обидува да го попречи приклучувањето на Македонија во НАТО,…

Повеќе

Ахмети: На 30 септември се гласа за вредности и за стртешки цели

– Трибина со граѓаните на Кичево попладнево одржа лидерот на ДУИ Али Ахнети кој беше придружуван од преседателот на Собранието Талат Џафери, вицепремиерот Хазби Лика, градоначалникот на општина Кичево Фатмир…

Повеќе

Page 14 of 15

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password