Дожд и грмежи до понеделник

Циклонската активност која што вчера ја зафати Македонија се очекува да трае до крајот на неделата, Управата за хидрометеоролошки работи прогнозира невреме со пороен дожд, грмежи, и ветер на целата територија на државата.

Од понеделик се очекува стабилизација.

Според денешните хидролошки мерења, Богомила е 14 пати над просечната вредност, а Вардар е за три пати зголемен кај Јегуновце и двојно кај Скопје, Велес и Демир Капија. Без поголеми промени е и состојбата на езерата. Дојранското има мало покачување на нивото, Преспанското пак е намалено,а Охридското е во рамки на августовскиот просек.

И покрај поројните врнежи, опасност од излевање на поголемите реки во земјата, нема смируваат од УХМР, но можно е слевање вода во градските урбани средини. Од секторот за природни непогоди при ДЗС велат дека поради најавените врнежи можно е излевање во населените подрачја, за што превентивно ги известиле и општините да ги исчистат на шахтите.

Дел од локалните медиуми објавија дека во Охрид има поплавени улици, а во Неготино освен поплавени улици имало и прекини во електро мрежата.

Во невремето кое вчера го зафати регионот наврнале над 30 литри на метар квадратен.

– Алармот за силни дождови останува на сила иако од понеделник не очекуваат денови со стабилно време, деновите што следат – тропските температури најверојатно ќе бидат на пауза.

Нестабилното време во регионот донесе поплави и во Хрватска и Црна Гора.

Невремето рушело покриви и дрвја. Нема повредени и настрадани граѓани но предизвикана е голема материјална штета.

Најпогоден е Славонски Брод и околината, според хрватските медиуми оштетена била и Железничката станица. Од невремето биле откорнати и кабли, па бил опожарен и покрив од куќа, а бил регистриран ветер од 49 километри на час.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password