ЛИРАТА ПОВТОРНО ТОНЕ: Што ја турна турската валута кон дно?

Турската лира ослабна денес спрема доларот , по зголемување на загриженоста од потенцијални негативни ефекти на кризата на домашната валута.

До раст на загриженосѕа дојде поради изјавата на министерот за финансии Берат Албајрак да не се применуваат ризици по економијата или финансискиот систем.

Лирата на тргувањето утринава падна на дури 6,4 лири за долар, што е нејзино најниско ниво од 15 август, но до 8:28 часот нејзината вредност благо се опоравила, на 6,37 лири за долари.

„Не воочуваме голем ризик по економијата на Турција или финансиски систем“, одговори Албајрак за турските весник „Хуриет“ на прашањето за најголемите ризици во 2019 година.

Лирата оваа година е во загуба од околу 40 отсто од вредност, по влијанието на претседателот Таип Ердоган на домашната монетарна пполтика и влошен спор со СА поради апсењето на американскиот свештеник во Турција.

0 Comments

Leave a Comment

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password