Спречен голем терористички напад во Холандија

Денеска холандската полиција уапси седуммина мажи под сомненние дека планираат голем терористички напад со гранати , автоматско оружје , како и други видови експлозивни направи. Тројца од сега приведените претходно биле апсени , кога се обиделе да им се приклучат на милитантите.

Главниот осомничен е 34 годишен Ирачанец , кој отпатувал во 2017 за да им се придружи на џихадисттие од Исламската држава.Мажите на возраст од 21 до 34 години се притвирени на четири локации низ Холандија по речиси шест месечна истрага.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password