ЏАФЕРИ ГО ИСПРАТИЛ ЗАКОНОТ ЗА УПОТРЕБА НА ЈАЗИЦИТЕ ВО СЛУЖБЕН ВЕСНИК

Претседателот на Собранието Талат Џафери синоќа преку својот фејсбук профил објави дека го испратил во Службен весник Законот за употреба на јазиците.

Во кусата објава на фејсбук Џафери на македопнски и на албански јазик пишува: „Законот за употреба на јазиците и во Службен весник“.

Со овој закон што два пати беше изгласан во Собранието, на 11 јануари и на 14 март минатата година, но претседателот на државата Ѓорге Иванов одби да го потпише, со образложени дека е противуставен.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password