Нимиц: Раководството и политичарите во Скопје се пред крупни одлуки

Раководството и политичарите во Македонија ќе мора да
донесат крупни одлуки за иднината на својата земја, изјави посредникот на ОН во грчкомакедонските
разговори за името Метју Нимиц.
Коментирајќи го недоволниот одѕив на гласачите на неделниот референдум во Македонија,
Нимиц во изјава за грчката ТВ Антена во Њујорк вели дека фокусот треба да се стави на оние
кои излегоа и гласаа „за“, бидејќи оние кои се против и не гласаа не нудат друга алтернатива,
пренесува МИА.
Преспанскиот договор, според Метју Нимиц, е најдобро можно решение и го отвора патот за
стабилна иднина на целиот Балкан.ср/са/0

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password