Vtora

Поскапеа бензините, од денеска нови цени

Од денеска поскапуваат бензините. Регулаторната комисија ги објави новите цени на горивата, кои важат од денеска. Според одлуката, ЕУРОСУПЕР БС 95 од денеска е поскап за половина денар, односно 67,5…

Повеќе

Автопатот Кичево – Охрид ќе биде готов за година ипол

Автопатот Кичево  Охрид ќе биде готов  за година и половина  тврдат надлежните.  Велат дека досега се реализирани околу 60 проценти од  проектот . Со  последниот заем од експорт- импорт банката…

Повеќе

Топлификација: Зошто Владата дава државна помош на фирма осомничена за перење пари?

Дали владата се обратила до обвинителството да праша во која фаза е истрагата за лажниот стечај на Друштвото за производство на електрична и топлинска енергија ТЕ-ТО АД пред да одлучи…

Повеќе

ЗАЕВ: ЕЛЕКТРИЧЕН ТРАМВАЈ ВО СКОПЈЕ И ГАСИФИКАЦИЈА ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДУВАЊЕТО

Поради енормното загадување на воздухот што во изминатите деновиве се случува во Скопје и во Куманово, но и во другите градови во земјата формирани се тимови со седум владини советници…

Повеќе

Која институција колку троши: Еве ги податоците за капиталните инвестиции

На веб-страницата на Министерството за финансии денеска е објавена нова алатка за транспарентност преку која може да се следи реализацијата на капиталните инвестиции за секое министерство, дирекција, агенција, односно секој…

Повеќе

Осудениот за убиството на Мартин Нешковски се бара со потерница

Специјалецот Игор Спасов, кој е осуден на 14 години затвор за убиството на Мартин Нешковски, од денеска се бара со потерница на територијата на Република Северна Македонија. Портпаролот и судија…

Повеќе

МВР трага по Игор Спасов, осудениот за убиството на Мартин Нешковски

Откако минатиот петок му измина рокот за оправдан прекин на издржување на затворската казна, кој судот во Штип му го определи поради здравствени проблеми. Директорот на затворот Боби Мојсовски вели…

Повеќе

ЕП: ЕУ да ја поправи стратегиската грешка и да почне преговори со Скопје и Тирана

Европскиот парламент попладнево со 412 гласови „за“, 136 „против“ и 30 „воздржани“ ја усвои Резолуцијата во која се бара ЕУ да почне пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија, а…

Повеќе

Пазарџиите најавуваат протести

Организаторите на пазари нема да дозволат, според нив, спорниот Закон да стапи на сила. Бараат целосно повлекување на Законот за пазари  бидејќи велат дека за десет месеци откако законското решение…

Повеќе

Пендаровски: До последен момент лобираме за датум

По посетата на кумановската касарна, претседателот Стево Пендаровски изјави дека државниот врв до последен момент лобира да се добие датум за преговори и формулација која ќе ги вреднува напорите на…

Повеќе

Page 2 of 17

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password