Prva

Палмер во Скопје, Заев во Рим, па во Брисел на вечера

Државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, ќе престојува во работна посета на Македонија. Тој во Скопје ќе се сретне со министерот за надворешни работи Никола Димитров. Се…

Повеќе

ФИЛИПЧЕ: УКИНУВАЊЕТО НА КВОТИТЕ ГО ЗГОЛЕМИ КВАЛИТЕТОТ НА ЗДРАВСТВЕНАТА ЗАШТИТА

Во самите аптеки фармацевтите укажуваат дека нема повеќе гужви, турканици, паника кај пациентите. Во кој било ден од месецот, пациентите доаѓаат до потребниот лек со рецепт и тоа навистина се…

Повеќе

Катастарот ќе ги чисти фиктивните сопственици од вашиот имотен лист

Согласно измените на законот за недвижности од јуни, во изминатите две недели се донесени и сите подзаконски акти со посебен акцент на членот за исправки на грешки при процесот на…

Повеќе

ЗАЕВ: ИМПЛЕМЕНТАЦИЈАТА НА ДЕЛОВИ ОД ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР Е ВРЗАНА СО ПОГЛАВЈАТА ЗА ВЛЕЗ ВО ЕУ

Со господинот Али Ахмети, односно со ДУИ преку него имаме коалиција на основа на програма, се додека ја почитуваме таа програма, довербата постои и ќе опстои, му верувам на Ахмети…

Повеќе

Заев ќе патува за Рим, Италија сака да го врати на маса проширувањето на ЕУ

Премиерот, Зоран Заев, е поканет во Рим од италијанскиот премиер, Џузепе Конте, непосредно пред новиот Совет на министри на ЕУ кој треба да се одржи на 19-ти ноември. Неофицијано Заев…

Повеќе

ММФ за годинава прогнозира раст на македонската економија од 3,2 отсто

Меѓународниот монетарен фонд ја зголеми проекцијата за растот на македонската економија за годинава на 3,2 отсто. Во најновиот извештај тие ја ревидираат нивната првична проекција за стапка на раст од…

Повеќе

„Политико“: Се чини дека Макрон остава простор за маневар со С.Македонија

Дипломати од ЕУ се сомневаат дека Емануел Макрон го користи прашањето за проширување за да добие отстапка на други полиња, пишува угледниот весник „Политико“ во денешната анализа за случувањата околу Самитот на…

Повеќе

Иловица нема да се гради, екологистите слават

Државната второстепена комисија ја одби жалбата на канадската Еуромакс Рисорсис, со што оваа компанија дефинитивно не доби дозвола за експлоатација на руда во рудникот Иловица-Штука. Со тоа станува јасно дека…

Повеќе

Авион на руската компанија „Азур Ер“ се запали во воздух

Најмалку 49 лица се повредени кога се запалила опремата за слетување при обидот на Бoинг на руската чартер компанија ,,Азур Ер” да слета во западен Сибир. Авионот слетал на аеродромот…

Повеќе

Херитиџ: Македонија е најслободна економија во регионот

Според најновиот извештај на фондацијата Херитиџ, Македонија е на 33. место во светот според слободата на економијата, а прва во регионот. Најблиску до Македонија е Бугарија на 37. место и…

Повеќе

Page 3 of 21

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password