Prva

Схинас: Договорот од Преспа значаен за развојот на регионот

Договорот од Преспа меѓу Атина и Скопје за името Македонија е значајно за целиот регион и претставува успех и на бугарското претседателство, изјави портпаролот на Европската комисија Маргаритис Схинас. –…

Повеќе

Мицкоски од Штип: Ова е битката на нашата генерација

Ми велат никогаш не треба лидерот и претседателот, неговите следбеници и следбениците на идејата да го видат на колена, но јас имам еден одговор на тоа- ако претседателот и лидерот…

Повеќе

АНЃУШЕВ-НИКОЛОВСКИ:ОЛЕСНЕТИТЕ ЦАРИНСКИ БАРИЕРИ ЈА СПАСИЈА МЕСНАТА ИНДУСТРИЈА ОД КОЛАПС

Времената мерка за ослободување на царинската давачка за увоз на смрзнато свинско месо, даде позитивни резултати за развојот на домашната месна индустрија, порачаа на денешната прес-конференција вицепремиерот задолжен за економски…

Повеќе

“Standard and Poor’s” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија ББ-/Б, со стабилен изглед

Aгенцијата “Standard and Poor’s” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ-/Б, со стабилен изглед. Според извештајот, политичката неизвесност е намалена со зајакнувањето на парламентарното мнозинство, што би требало…

Повеќе

Меркел: Сакаме добри врски со Велика Британија, но тоа зависи од Лондон

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска се заложи за блиски односи на Европската унија и Велика Британија по Брегзит и додаде дека сојузниците треба да тесно да соработуваат, кога станува збор…

Повеќе

Трамп за ураганот Флоренс: Страшно е голем и влажен

Ураганот Флоренс се приближува на источниот брег на САД. Од Националниот центар за урагани (НХЦ) издадени се предупредувања за Северна и Јужна Каролина, јавуваат американски медиуми. Од НХЦ информираат дека…

Повеќе

Детскиот фестивал „Поточиња“ објавува аудиција за нови членови

Скопје, (12.09.2018) Оваа пролет Детскиот фестивал “Поточиња“ го прослави својот 15 – ти роденден со прекрасни шест претстави во Македонската опера и балет, а со доаѓањето на есента започнуваат подготовките…

Повеќе

Самсунг Електроникс отвори нов Центар за вештачка интелигенција во Њујорк

Покрај петте објекти во Кореја, САД, Велика Британија., Канада и Русија, Научниот центар на Самсунг за истражување и развој воспостави уште еден Центар за вештачка интелигенција во Њујорк со фокус…

Повеќе

Црвенковски: Знам дека имате многу причини за незадоволство

Знам дека имате многу причини за незадоволство од функционирањето на актуелната власт. Знам дека имате уште повеќе причини за незадоволство од функционирањето на сите досегашни власти, вели екс-лидерот на СДСМ,…

Повеќе

Ураганот кој принуди на евакуација над милион Американци

Сезоната на урагани во Атлантскиот океан вчера го достигна својот врв. Во него моментално се активни три урагани, од кои најопасен е ураганот Флоренс, кој ќе ги погоди САД. Се…

Повеќе

Page 20 of 21

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password