Prva

Уште 13 домашни компании регистрирани за извоз на храна во ЕУ

Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), Зоран Атанасов денеска на средба со новинарите информира дека уште 13 оператори со храна од земјава се регистрирани за извоз во ЕУ. …

Повеќе

Законот за стратешки инвестиции ќе се гласа во Собрание

Законот за стратешки инвестиции се очекува утре да се изгласа во Собранието, најави министерот за економија Крешник Бектеши. За стратешки инвестиции, според законот ќе се сметаат инвестициите од најмалку 100…

Повеќе

БАЛКАНОТ ПОЛУДЕ ПО ОЧИЛАТА НА КАРЛЕУША

Јелена Карлеуша, по инцидентот со Огњен Врањеш, на публиката ѝ покажа дека ништо не може да ја уништи, појавувајќи се беспрекорно средена и облечена на новото снимање на „Ѕвездите на…

Повеќе

Богати се и стануваат уште побогати: Најпознатите бизнисмени во светот имаат милијарди

Богатството на најбогатите луѓе во светот се зголеми за 25 проценти во 2019 година, но најсиромашните во светот не напредуваа во иста насока. Првите 26 на листата на милијардери на…

Повеќе

На тендерите уште одлучува „најниската цена“

  Старите навики се посилни од новиот Закон за јавните набавки. Најниската цена и електронската аукција остануваат неприкосновени и во првите месеци од примената на Законот, се вели во последниот…

Повеќе

Околу 45.000 вработени во приватниот сектор добиле повисоки плати во ноември

Речиси 45 илјади лица или девет отсто од вработените граѓани во приватниот сектор добиле повисока плата во месец ноември. Ова е резултат на Законот за субвенционирање на придонесите, вели министерката…

Повеќе

Ризница на симптоми и дијагнози за детски болести: Промовирана книгата на проф. д-р Зоран Трајковски

Во 17 поглавја, секое насловено по посебен водечки симптом, проф. д-р Зоран Трајковски во својата нова книга Практична педијатриска радиологија – од симптом до дијагноза, прецизно прави елаборација на симптомите, сè до…

Повеќе

Циклон Златка: Нови врнежи од дожд

Нашата територија се наоѓа под влијание на циклонот ЗЛАТКА кој условува доста нестабилно време со почести врнежи од дожд. Интензивни врнежи проследени со ретки грмежи се регистрирани на југозапад и…

Повеќе

Договор: Платите во образование од јануари повисоки за 10 отсто

Министерството за образование и наука (МОН) и Синдикатот за образование наука и култура (СОНК) на денешната средба се договорија за покачување на платите на просветните работници за 10%, почнувајќи од…

Повеќе

ТИМОНИЕ: ДО НАС Е ДА РАЗГОВАРАМЕ ЗА НОВИТЕ ПРАВИЛА НА ИГРА, А ДО ВАС Е ДА ГИ ДОНЕСЕТЕ ЗАКОНИТЕ ПРОТИВ КОРУПЦИЈА

Сега е на лидерите на ЕУ да разговараат меѓу себе за да ги сменат правилата на игра, изјави францускиот амбасадор Кристијан Тимоние, одговарајќи на новинарско прашање дали Франција ќе го…

Повеќе

Page 2 of 21

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password