Prva

ОДВ Електрик инвестира нови 4,2 милиони евра (видео)

– Нови 90 работни места ќе се отворат со инвестицијата од 4,2 милиони евра што германската компанија ОДВ Електрик ќе ги вложи во втората фаза од нивното вложување во Македонија….

Повеќе

Во јули 70,4 проценти од потрошената електрична енергија била од домашно производство

– Во јули годинава во Македонија се потрошеи 549.423 МWh електрична енергија. Од нив бруто домашно производство е 70,8 проценти, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци, во јули…

Повеќе

Димитров до Иванов: Срамно е да повикувате на бојкот

„Не можам да кажам дека ме изненади Иванов. Вели дека ќе го брани Уставот, но не може да се брани Уставот со кршење на истиот. Законот за ратификација на договорот…

Повеќе

Пекинг воведе дополнителни царини за американски стоки

Од денеска стапуваат во сила новите царини во вредност од 60 милијарди долари кои Кина ги воведе за увозни стоки од САД. Царините од пет до 10 отсто опфаќаат вкупно…

Повеќе

Македонија почнува со скриниг процесот со ЕУ

На 27 септември започнува подготвителниот период за процесот на пристапување на Македонија во ЕУ. Вицепремиерот и шеф на делегацијата на Македонија за преговори со ЕУ Бујар Османи на прес-конференција денеска…

Повеќе

За пет отсто се зголемуваат платите во образованието

Вработените во градинките, училиштата и болниците ќе имаат зголемување на платите за пет отсто. Покачувањето почнува од септемвриската плата што ќе се исплати во октомври. Ова на денешната заедничка прес-конференција…

Повеќе

Шекеринска: Нема поголеми избори и изјаснување од референдумот

Поголеми избори и појасно изјаснување од претстојниот референдум нема да имаме. Таа порака граѓаните ќе ни ја упатат на 30 септември и затоа нашиот повик до сите е да го…

Повеќе

Ова е станот што крена паника во скопски Аеродром

Користени пелени се причината за евакуацијата на жителите на Аеродром во населбата Острово. настаната голема паника, реагираа полицијата, противпожарна екипа и Брза помош, а граѓаните 6 часа беа надвор од…

Повеќе

Паника во скопски Аеродром: Граѓаните ги напуштаат домовите

Станарите се на булеварот, но се уште не се знае причината поради која се чувствува остар мирис во зградата на булеварот Кузман Јосифовски Питу 15 во скопската населба Аеродром. Возбудени…

Повеќе

Мендух Тачи излетал со автомобил на враќање од Тирана

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи вчера имал сообраќајна несреќа со автомобил во која за среќа поминал без повреди. Несреќата според информациите објавени во медиумите се случила вчера кога Тачи во…

Повеќе

Page 19 of 21

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password