Prva

Продолжениот викенд oд 10 до 12 октомври ќе биде викенд без ДДВ

Продолжениот викенд 10, 11 и 12 октомври ќе биде викенд без ДДВ за сите граѓани, мерка што ја најавивме пред некое време, а со овој пакет истата ќе се реализира,…

Повеќе

Нови 159 заразени, шест починаа од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1733 тестирања, а регистрирани се 159 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-32, Куманово-25, Дебар-1, Штип-8, Прилеп-7, Тетово-9, Струга-15, Велес-2,…

Повеќе

Уште 10 пациенти од Геријатрија заразени од корона вирус

По направените тестирања во Геронтолошкиот завод во Скопје, бројката на пациенти заразени со корона вирус се искачи на 15. Денеска резултатите покажале присуство на корона вирусот уште кај 10 лица,…

Повеќе

КРИЗА: BOOKING ОТПУШТА ПОВЕЌЕ ОД 4.000 ЛИЦА

Компанијата за изнајмување на хотели и имоти, Booking.com објавија дека отпуштаат повеќе од 4.000 вработени, што е четвртина од работната сила, затоа што патувањата драстично опаднаа поради пандемијата на коронавирусот….

Повеќе

ССМ: За минимални трошоци на едно семејство во април му биле потребни 33.243 денари

Месечните минимални трошоци на едно семејство во април изнесувале 33.243 денари, покажуваат податоците од синдикалната потрошувачка кошница што ги објавува Сојузот на синдикати на Македонија. Најмногу пари или 14.093 денари…

Повеќе

АЏИБАДЕМ СИСТИНА И ОРКА ХОЛДИНГ: НАД 150 СОБИ ОД ХОТЕЛ ИБИС ЌЕ БИДАТ ЗА ЛИЦА СОМНИТЕЛНИ НА КОРОНАВИРУС

„Аџибадем Систина“ и „Орка Холдинг“ соопштуваат дека од утре го ставаат на располагање на Министерството за здравство целосниот капацитет на Хотелот Ibis Styles (поранешната болница Мала Богородица – Систина). Хотелот…

Повеќе

ВО ФЕВРУАРИ НА ГРАЃАНИТЕ ЌЕ ИМ БИДАТ ИСПЛАТЕНИ 3,8 МИЛИОНИ ЕВРА ОД ПОВРАТ НА ДДВ

На граѓаните за второто тримесечие од почетокот на мерката поврат на ДДВ ќе им биде исплатен поврат во износ од 233.176.601 денари (3.791.000 евра), информира Управата за јавни приходи (УЈП)….

Повеќе

Опожарени возилата на Сузана Турунџиева и на Ребека

Автомобилот „Мини купер“ на пејачката и водителка Сузана Турунџиева било опожарено вчера околу 3 часот. Огнот го зафатил и возилото во сопственост на Р.Ј.Р за кое се тврди дека е…

Повеќе

Рускиот премиер Дмитри Медведев поднесе оставка

Рускиот премиер Дмитри Медведев поднесе оставка денеска. Оставката е веќе депонирана, а рускиот претседател Владимир Путин, како што јавуваат странските агенции, му заблагодарил на Медведев за неговиот ангажман. Се јавува…

Повеќе

Уште 13 домашни компании регистрирани за извоз на храна во ЕУ

Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), Зоран Атанасов денеска на средба со новинарите информира дека уште 13 оператори со храна од земјава се регистрирани за извоз во ЕУ. …

Повеќе

Page 1 of 20

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password