Почетна

Успех во лекувањето на ковид-пациенти: Инфективниот оддел на „Аџибадем Систина“ досега третираше 2.265 пациенти

Во изминатиот исклучително критичен период на пандемијата со коронавирус, кога целокупниот здравствен систем се соочуваше со огромен наплив на пациенти и намалени капацитети на сместување, Клиничката болница „Аџибадем Систина“ даде…

Повеќе

Божиќно послание на Митрополитот г. Петар

„Си нè посетил од висините, Спасителу наш, Истоку на истоците, и оние што беа во темнина и сенка смртна најдоа светлина, зашто од Дева се роди Господ“  (Светилен на празникот)…

Повеќе

ИСТОРИЈА: МАКЕДОНИЈА НА ЕУРО 2021

Македонија ќе настапува на Европско во фудбал. Тоа е моментот кој целокупната македонска јавност, па и онаа што помалку ги следи спортските или фудбалски возбудувања, но секако вечерва со трепет…

Повеќе

О’НИЛ: УЛТИМАТУМИТЕ НА СОФИЈА НЕ ТРЕБА ДА БИДАТ ПРЕЧКА ЗА ПОЧЕТОК НА ПРЕГОВОРИТЕ НА МАКЕДОНИЈА ЗА ЧЛЕНСТВО ВО ЕУ!

Британскиот амбасадор и прв медијатор во грчко-македонските односи за државното име Македонија, Робин О’Нил, за форумот “Гласот на народот“ на Слободан Томиќ, за почетокот на преговорите на Македонија со Европската…

Повеќе

Робин О Нил: Преговорите на Македонија со Европската Унија треба да почнат сега

Британскиот амбасадор и прв медијатор во грчко-македонските односи за државното име Македонија, Робин О’Нил, за форумот “Гласот на народот“ на Слободан Томиќ, за почетокот на преговорите на Македонија со Европската…

Повеќе

Се намалува данокот на личен доход во ИКТ

Четвртиот пакет мерки за поддршка на економијата ќе биде објавен денеска, а дел од мерките ќе бидат даночни олеснувања за одредени сектори. Владата планира од следната година повеќе расходи на…

Повеќе

Платежни картички, даночни олеснувања – нов пакет антикризни мерки

Платежни картички за пензионери и невработени ќе бидат дел од новите мерки кој денеска ќе биде усвоен и презентиран. Вкупно 350 милиони евра ќе вреди четвртиот пакет економски мерки со кој…

Повеќе

По 200 денари за на врв на Галичица: Кој им наплаќа на планинарите

Едно Магаро 200 денари  – вака е насловен постот на фејсбук во кој се пренесува искуство од планинска тура во која на планинарите им е наплатено по 200 денари на…

Повеќе

Јетон Шаќири министер за администрација од ДУИ

Jетон Шаќири е предлот на ДУИ за нов министер за информатичко општество и администрација. Шаќири кој е од Струга моментално е пратеник во новиот собраниски состав. Тој е професор на…

Повеќе

Каква да биде наставата: Народниот поравобранител бара дигитализација

Заменичката на Народниот правобранител, Васка Бајрамова Мустафа упати мислење до Министерството за образование и наука во кое истакнува дека  надлежните треба да ги остварат сите предуслови за дигитализација на наставата, но при…

Повеќе

Page 1 of 38

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password