Почетна

IQOS конечно во Македонија

Иновативниот уред IQOS (ајкос) кој направи револуција во тутунската индустрија од денеска е во продажба во Македонија. IQOS е електронски уред кој го загрева, но не го гори тутунот. Бидејќи…

Повеќе

Шекеринска: Очекуваме годинава целосно да започнат преговорите со ЕУ

Очекуваме уште во текот на оваа година целосно да започнат преговорите за членство на земјава во ЕУ, изјави министерката за одбрана Радмила Шекеринска одговорајќи на  новинарско прашање, зошто на Самитот…

Повеќе

Се укинува ли полицискот час: Состанок утре

Во согласност со досегашните анализи кои се однесуваат на актуелната состојба со корона вирусот во земјава, во текот на утрешниот ден здравствените власти ќе разговараат дали наскоро ќе може да…

Повеќе

Филипче бара казнувањето за неносење маски да почне веднаш

Министерот за здравство Венко Филипче ќе побара од Владата да наложи казнувањето на граѓаните кои не носат заштитна опрема како што е наложено, да почне веднаш, односно од утре или…

Повеќе

Србија за 1-ви Мај воведува полициски час од четврток до понеделник

Српската влада објави дека за прзникот 1-ви мај водедува подолг полициски час. Како што информираат  забраната за движење ќе започне од четврток попладне и ќе трае до понеделник.  

Повеќе

Шпанија: Над 2.000 заразени и 100 починати од Ковид-19 за еден ден

Шпанската Влада денеска донесе одлука за прогласување вонредна состојба на територијата на цела земја во период од 15 дена, со можност за продолжување. Бројот на заразени со новиот коронавирус во…

Повеќе

Филипче: Температура развиле 7 пациенти од Штип, Куманово, Тетово, Кичево и Охрид

Mинистерот за здравство, Венко Филипче денеска на прес-конференција изјави дека сите 13 пациенти кои се во болница, се во стабилна состојба. Само првата пациентка од Дебар е на распираторна машина….

Повеќе

Интервју со д-р Јовев: Лидери сме во регионот по многу кардиохируршки операции

Имаме високо едуциран и спремен домашен тим. Една од моите цели, покрај формирање на државната, Универзитетска кардиохирургија, беше и што побрзо да се спреми домашен тим, вели Д-р Сашко Јовев,…

Повеќе

Меркел со оптимизам за Македонија во ЕУ

Германската канцеларка Ангела Меркел и хрвтскиот премиер Андреј Пленковиќ на заедничката прес – конференција вчера во Берлин изразија надеж дека ќе има напредок во отворањето на пристапните преговори на АЛбанија…

Повеќе

Царовска: Со субвенциите работодавачите ги зголемија платите

Засега добро тече исплатата на покачената минимална плата на 14.500 денари и тоа е поврзано со мерката за субвенционирање на раст на плати. Сигурна сум дека доколку имаме целосен мандат…

Повеќе

Page 1 of 37

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password